Monitoringa stanišnog tipa – Drežničko polje
19517
post-template-default,single,single-post,postid-19517,single-format-standard,bridge-core-3.0.1,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1200,qode-theme-ver-28.5,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.7.0,vc_responsive
 

Monitoringa stanišnog tipa – Drežničko polje

Monitoringa stanišnog tipa – Drežničko polje

Malo opisa s redovnog terena te monitoringa stanišnog tipa. Područje je unutar NATURA 2000 – Drežničko polje.

 Kako i vidite s priloženih fotografija vidljiv je potopljen teren zbog retencije, cijelo područje obuhvata je 58 hektara te smo ga prošli obodom polja kako bi evidentirali habitat hrasta lužnjaka na nadmorskoj visini između 438 m do 460 m što predstavlja najvišu visinsku granicu na koju dolazi hrast lužnjak u Hrvatskoj. Prema riječima Upravitelja šumarije, hrast lužnjak razvio je određeni genetski fenotip pa se vizualno razlikuje od slavonskih hrastova.

Izuzetno smo ponosni na novu suradnju s Hrvatskim šumama, odnosno Šumarije Drežnica na samom jugozapadu Karlovačke županije .

Što se tiče areala hrasta lužnjaka, ne postoji podatak od te sastojine od kada ona tu obitava niti postoje zapisi o eventualnoj sadnji. Pretpostavlja se kako je to rezidualno mjesto rasprostiranja i kao takvo je ostalo tu.

Sukladno tome, otišli smo i na lokaciju susjednog polja, Vrujačko polje, gdje se također rasprostire sastojina hrasta lužnjaka s crnom topolom, ali u manjem arealu od 41 ha na nadmorskoj visini između 445 m do 467 m.

Zanimljiva je informacija kako je hrast iz Drežničkog polja 2022. godine osvojio natjecanje za Hrvatsko stablo 2022. godine.



Skip to content